Student Awards

2019

ADC|IBC

  • 2nd Place Junior Women’s Contemporary: Catherine Rowland
  • 3rd Place Pas de Deux: Paul Piner & Chaveli Peña
  • Round 1 Jury Award: Catherine Rowland
  • Top 10 Senior Men’s Classical: Paul Piner
  • Top 25 Junior Women’s Classical: Catherine Rowland, Isabella Wall
  • Top 25 Senior Women’s Classical: Kendall Wheeler

YAGP
Winston-Salem Semi-Finals

  • Youth Grand Prix Award: Catherine Rowland
  • Outstanding School Award
  • 1st Place Pas de Deux: Paul Piner & Chaveli Peña
  • 2nd Place Ensemble: La Danse Des Enfants
  • 3rd Place Junior Men’s Classical: John Fontanini
  • Top 24 Senior Women’s Classical: Alina Novikova, Emily Fong, Kendall Wheeler

2018

ADC|IBC

  • Outstanding Coach Award
  • 1st Place Senior Men’s Classical: Clark Eselgroth
  • 1st Place Junior Men’s Contemporary: Parker Garrison
  • 2nd Place Junior Men’s Classical: Parker Garrison
  • 3rd Place Junior Women’s Contemporary: Catherine Rowland
  • 5th Place Senior Men’s Classical: Leighton Taylor
  • 5th Place Junior Women’s Classical: Catherine Rowland
  • 5th Place Pas de Deux: Parker Garrison & Catherine Rowland
  • Top 10 Senior Men’s Contemporary: Clark Eselgroth, Leighton Taylor
  • Top 25 Junior Women’s Classical: Chaveli Peña
  • Top 25 Senior Women’s Contemporary: Emma Cory
  • Capezio Excellence Award: John Fontanini

YAGP
New York Finals

  • Top 12 Senior Men: Clark Eselgroth
  • Top 6 Pas de Deux:  Jolie Rose Lombardo & Clark Eselgroth

YAGP
Winston-Salem Semi-Finals

  • Outstanding School Award
  • Youth Grand Prix: Parker Garrison
  • 1st Place Senior Men Classical: Clark Eselgroth
  • Top 6 Senior Men Classical: Leighton Taylor
  • Top 6 Senior Men Contemporary: Clark Eselgroth
  • 1st Place Junior Men Classical: John Fontanini
  • 2nd Place Pas de Deux: Catherine Rowland, Parker Garrison 
  • 3rd Place Pas de Deux: Sydney Poulsen, Clark Eselgroth
  • 2nd Place Junior Women Classical: Sydney Poulsen
  • 2nd Place Junior Women Contemporary: Catherine Rowland
  • Top 12 Junior Women Classical: Catherine Rowland
  • Top 12 Junior Women Contemporary: Sydney Poulsen, Catherine Rowland
  • Top 24 Junior Women Classical: Chaveli Pena

2017

ADC|IBC

  • Outstanding School Award
  • Fernando Bujones Memorial Award: Clark Eselgroth
  • 1st Place Junior Contemporary: Parker Garrison
  • 3rd Place Junior Classical: Parker Garrison
  • 3rd Place Pas de Deux:  Sydney Poulsen & Clark Eselgroth
  • 5th Place Classical Senior Men’s Division: Leighton Taylor
  • 4th Place Contemporary Senior Men’s Division: Leighton Taylor
  • Round 1 Jury Award: Zoe Parker
  • Top 20 Junior Contemporary: Chaveli Peña, Sydney Poulsen
  • Top 20 Junior Classical:  Chaveli Peña
  • Top 25 Senior Classical:  Sydney Ransbury, Zoe Parker
  • Top 25 Senior Contemporary:  Sydney Ransbury, Zoe Parker, Emma Cory

YAGP
New York Finals

  • Top 12 Pas de Deux at YAGP New York Finals:  Sydney Poulsen & Clark Eselgroth

YAGP
Tampa Semi-Finals

  • Outstanding Teacher Award
  • 1st Place Junior Women’s Classical: Sydney Poulsen
  • 2nd Place Pas de Deux:  Sydney Poulsen & Clark Eselgroth
  • Top 12 Classical: Clark Eselgroth
  • Top 12 Senior Women’s Contemporary: Zella Hanson, Sydney Ransbury
  • Top 12 Junior Women’s Contemporary: Chaveli Peña
  • Top 24 Senior Women’s Classical: Sydney Ransbury, Zoe Parker
  • Top 24 Junior Women’s Classical: Chaveli Peña

2016

ADC|IBC

  • 2nd Place Classical Senior Women’s Division: Peyton Anderson
  • 2nd Place Classical Junior Division: Clark Eselgroth
  • 2nd Place Contemporary Junior Division: Clark Eselgroth

YAGP
Tampa Semi-Finals

  • 3rd Place Senior Women’s Contemporary: Emma Cory
  • Top 12 Senior Women’s Classical: Sydney Ransbury
  • Top 24 Junior Women’s Classical: Zella Hanson

YAGP
Houston Semi-Finals

  • Top 12 Senior Women’s Contemporary: Peyton Anderson
  • 3rd Place Senior Women’s Classical: Peyton Anderson

2015

YAGP
Tampa Semi-Finals

  • Outstanding School Award
  • Grand Prix Award: Nicole Fannéy
  • Hope Award: Parker Garrison
  • Top 12 Senior Women’s Classical: Anissa Bailis
  • Top 12 Senior Women’s Contemporary: Anissa Bailis
  • Top 24 Junior Women’s Classical: Sydney Ransbury
  • Invited to the 2015 New York Finals: Anissa Bailis, Cy Doherty, Nicole Fannéy, Parker Garrison

2014

YAGP
Tampa Semi-Finals

  • 3rd Place Junior Men’s Classical: Cy Doherty
  • 3rd Place Junior Women’s Classical: Hannah Summers
  • Top 12 Junior Women’s Classical: Nicole Fannéy
  • Top 12 Junior Women’s Contemporary: Nicole Fannéy
  • Top 12 Senior Women’s Classical: Samantha Schaubach
  • Top 12 Senior Women’s Contemporary: Caroline Todd
  • Invited to the 2014 New York Finals: Cy Doherty, Nicole Fannéy, Hannah Summers, Samantha Schaubach

2013

YAGP
Tampa Semi-Finals

  • Grand Prix Award: Preston Chamblee
  • Outstanding Teacher Award
  • 3rd Place Senior Men’s Classical: Chandler Proctor
  • 1st Place Pas de Deux: Victoria Wong & Chandler Proctor
  • 4th Place Pas de Deux: Nicole Fannéy & Preston Chamblee
  • Top 12 Senior Women’s Classical: Regan Kucera, Victoria Wong:
  • Top 12 Senior Women’s Contemporary: Regan Kucera
  • Top 12 Junior Women’s Classical: Nicole Fannéy
  • Top 12 Junior Women’s Contemporary: Nicole Fannéy
  • Invited to New York City Finals: Preston Chamblee, Chandler Proctor, Nicole Fannéy, Victoria Wong

YAGP
Atlanta Semi-Finals

  • 2nd Place Classical Women’s Pre-Competitive: Sydney Dolan
  • Nate Compiano: Top 12 Junior Classical
  • Top 12 Pas de Deux: Hannah Summers & Cy Doherty:
  • Top 12 Pas de Deux: Sydney Dolan & Ryan Stradling
  • Top 24 Senior Women’s Classical: Samantha Schaubach
  • Top 24 Junior Women’s Classical: Hannah Summers:
  • Invited to the 2013 New York Finals: Sydney Dolan, Nate Compiano

2012

YAGP
South Carolina Semi-Finals 

  • Outstanding Teacher Award
  • 1st Place Senior Men’s Classical: Chandler Proctor
  • 1st Place Senior Men’s Classical: Preston Chamblee
  • 1st Place Ensemble: Reflections
  • 2nd Place Senior Men’s Classical: Preston Chamblee
  • 3rd Place Senior Men’s Contemporary: Chandler Proctor
  • Top 12 Senior Women’s Classical: Regan Kucera
  • Top 12 Junior Classical: Anissa Bailis, Nicole Fannéy, Victoria Wong
  • Top 12 Junior Contemporary: Ryland Acree III, Victoria Wong
  • Top 12 Pre-Competitive Contemporary: Hannah Summers

World Ballet Competition
Orlando, Florida

  • Men’s Pre-Professional Bronze Medalist: Chandler Proctor
  • Men’s Professional Silver Medalist: Xavier Nuñez

2011

World Ballet Competition
Orlando, Florida

  • Introductory Silver Medalist: Nicole Fannéy
  • Men’s Professional Silver Medalist: Xavier Nuñez